fbpx

דעה / משה לורבר | "שוב חוזרים על טעויות במקום לשחרר ולתת חופש דת; החרדים כבר לא מיעוט, אל תשכחו"

קרוב משפחה לוקה בנפשו חנק ילד בן 4 חרדי, בשבת האחרונה ברמות בירושלים. המשפחה וגם עדים שראו – אישרו זאת. למרות זאת המשטרה דרשה ניתוח לאחר המוות שוב ושוב למרות שהמשפחה מתנגדת ומאשרת את דבר הרצח על ידי קרוב המשפחה לוקה בנפשו. למרות התחנונים של המשפחה מצאת השבת לתת להם לקבור את הילד היקר שלהם. המשטרה מסרבת שוב ושוב, בית המשפט מאשר אתמול למשטרה לשלוח את הגופה לניתוח, שוב ושוב בתקופה האחרונה ביזיון וכבוד המת הפך לקרב מיותר למאבק דת מיותר לחלוטין במקרים כמו זה שיש וודאות יש עדויות ואין ספק אז אין ספק. כבוד המת מעל הכול חייבים לפי ההלכה לקבור כמה שיותר מהר ובטח שלא לפגוע בגופה או לחלל אותה שלא לצורך.

אלא שנראה שלאחרונה כמו מאבקי דת ומדינה רבים שנראה שכבר ההפגנות והמאבקים הגדולים מלפני עשרות שנים אולי לפחות 30 או 40 שנה אולי יותר יש כאלו מאתנו שמכירים זאת הייטב את ימי ההפגנות על השבת הדת כבוד המת ההפגנות המטורפות שזעזעו את המדינה כולה ואת החברה החרדית והישראלית הייטב ונראה שעשרות שנים האחרונות היה סוג של סטטוס קוו .
אלא שבשנים האחרונות במיוחד מאז פרוץ הקורונה לפני כמעט 3 שנים נראה שכמו מאבקים ישנים והסכמות סטטוס קוו הגיונים בסך הכל מופרים ונרמסים כלפי החברה החרדית שוב ושוב ושוב דווקא מצד הרשויות מערכת המשפט והמשטרה בישראל.

אתמול מהרגע שהשמועה פשטה על מאבק החדש ישן שמתחדש כעבור עשרות שנים של הסכמה שאין לנתח ולבזות ולחלל את כבוד המת שלא לצורך במיוחד שיש עדים ועדויות אין ספק בכלל. מיותר לבצע ניתוחים אלה. והאות למערכה כלל חרדים יצאה לדרך שתהיו מופתעים כמו בשיא ההפגנות של החרדים הקיצונים לפני כמעט עשר שנים בהפגנות הגדולות בשנים 2013 – 2014 על לימודי הליבה וסנקציות פליליות על לומדי התורה שלא ירצו להתגייס. שדווקא מי שהובילו את הקו הקיצוני והבלאגנים היו הפלג הירושלמי שאז אגב נולד והיה בחיתוליו והחרדים הקיצונים ממאה שערים בירושלים ובבית שמש. פתאום בשיא המאבק הצליחו אותם עשרות אלפי החרדים הקיצונים ללכד סביב מכנים משותפים ומטרות דת מרכזיות את כלל היברה החרדית על כל מגזריה וחלקיה.

נראה שגם לאחרונה בישראל נעשים שוב ושוב סיבובים בסגנון זה. אסור להתבלבל ולגרום שוב להתלכדות סביב החרדים הקיצונים ואל לרשויות למערכת המשפט ולמשטרה לקחת דברים מרכזים שעליהם יהיה חלילה מאבק דת עיקש ומטורף שברור שהחברה החרדית תצא למלחמת חורמה ייהרג ואל יעבור. שומר חומות קטן אם החברה החרדית כולה תחליט להתאחד ולצאת לאם כל המחאות ולחזור למאבקי הדת הענקיים שהיו לפני 30 או 40 שנה על דת גיור גיוס שבת ובמיוחד מנצח על כולם ביזיון וכבוד המת. אתמול בערב אחרי החלטת השופטים לתת למשטרה את האישור לניתוח לחלל ולבזות את כבוד המת שלא לצורך ממש ככה.

ניתן האות להפגנות מצד הפלג הירושלמי והחרדים הקיצונים ממאה שערים ובבית שמש. ההוראה היתה לצאת ללילה סוער שלא נראה כמותו עשרות שנים אם בכלל בחברה החרדית והישראלית. ההפגנות התחילו בשעה 22:30 בלילה, נמשכו עד השעות הקטנות של הלילה. כעבור מספר שעות ארגון זק"א הגיש לבית המשפט העליון ערר לבקשת המשפחה שקבע שהבוקר, יום שני, בשעה 11:30 יתחיל דיון על הערעור. תוצאות החלטת השופטים הבוקר עלולים להוות עוד אבק מרכזית בדרך לאוטונומיה ולמלחמת הדת ומדינה כנגד החברה החרדית כולה חס וחלילה. מקווה מאוד שהשופטים ובכירי המשטרה ישכילו להבין את צו השעה ואת מצב החירום אליו גוררים את כולנו.

אבל הפעם נראה ששוב חוזרים על הטעויות של 2013-2014 ובכלל במקום לבדל להתעסק בקיצוניות ובקיצונים במקום לשחרר ולתת חופש דת כמקובל בכל העולם הדמוקרטי שמכבד את כל הדתות באשר הם. בישראל 2022 נראה שיש רצון חלילה להחזיר אותנו לימי קדם למאבקי הדת ומדינה הגדולים והקטלניים חלילה שיהפכו למלחמת דת חס וחלילה. רק שהפעם החרדים כבר לא מיעוט אל תשכחו. ותחשבו האם גם אתם אחיי החילונים שווה לכם לתת במה למאבקי הדת ומדינה מיותרים במקופ להתעסק ביוקר המחיה במאבק הדיור בפשע המשתולל בטרור הקטלני ובשאר הבעיות האמיתיות או ששוב אתם נופלים להסת ומשול כדי שלא נתעסק בבעיות האמיתיות שלנו בישראל ובאשמים האמיתיים במצב שהגענו אליו והובילו אותנו אליו לאחרונה.

*הפגנות אמורות להתחדש היום (שני) בשעה 10:00

** כותב מאמר הדעה: הפעיל החברתי החרדי משה לורבר.

מערכת חדשות אפס שתיים מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *