fbpx

בגיל 89: פסטיבל ריקודי חדר ה33 נפתח היום בירושלים בניהולו של עמוס חץ

21-31 דצמבר 2022: ירושלים (הזירה הבינתחומית), פסטיבל ריקודי חדר – פסטיבל המחול הקאמרי היחיד בישראל, חוגג השנה 33 להיווסדו בניהולו האמנותי של עמוס חץ.

הפסטיבל שואף ליצור חווית תנועה אינטימית שבמרכזה רקדנים או אנסמבלים קטנים המופעים באולם בו אין חיץ בין במה לצופה. הריקודים כולם מנסים להחזיר את הבכורה לרקדן המחבר והמבצע, וכן לבדוק דרכי יצירה חדשות ושפות ריקוד אשר שמות דגש על יחס קרוב בין רוקדים וצופים. את העדשה שבחרנו לפסטיבל השנה בבית עשינו בתחילת השנה בעוד המגפה מאיימת על עלינו. זיכרונות אלה מלווים אותנו בית ובחוץ, ורבים מהם סמויים מאתנו, אך נמצאים בחלומותינו, ובדמיוננו. אך עשייתנו האמנותית ניזונה מאלו הקיימים גם בלא מודע. אנו מציעים ליוצרים-מבצעים להפוך את הבית לנושא לריקוד, על כל הסמוי והגלוי שבו.

בבית

ניהול אמנותי: עמוס חץ

למידע נוסף ורכישת כרטיסים

חדרי הבית השונים בתפקודם וצורתם מכילים רגשות, חלומות והתנהגות גופנית שהיא תוצר של הרגלינו ומאוויי הנפש. כולם כר נרחב ליצירת ריקוד. חדר השינה האופקי, חדר המגורים המיושב, הניצב האקטיבי במטבח, והנדידה המהורהרת בין החדרים השונים עשויה להוות פרטיטורה תנועתית עשירה.

לצד כל כוונותנו, ברצוננו לחזור ולהדגיש את חשיבותה של החשיפה לריקוד (שנמנעה בזמן המגפה) ליוצר-המבצע חשיפת הריקוד מעניקה ליצירה תוקף לקיומה. ואילו לצופה הזדמנות לחוויה ולהשראה, ובכך תורמת להרחבת עולמו.

תכנית הפסטיבל:

תכנית א

רביעי 21/12 בשעה 21:00 –  הזירה הבינתחומית, ירושלים

תיבה קטנה קטנה | יצירה וביצוע: שלי פלמון

בית, מרחב שמקיף אותי, כמו העור או כמו מקלט, תיבה קטנה ששטה בזרם הנהר, יורדת זורמת מטה מטה . זוהי עבודה הבוחנת מנגנונים פיזיים וריגשיים של הסתתרות ויציאה כשהגוף עצמו מהווה מרחב של ביתיות וזרות.

כל עבודה שלי היא תיקון של העבודה הקודמת | כוריאוגרפיה: אורי טורקניץ

ביצוע: גיא דולב ואורי טורקניץ

בעבודה הזאת אני רוצה לתקן טעויות שעשיתי בעבודה הקודמת שלי. גם בעבודה הקודמת ניסיתי לתקן טעויות שעשיתי בעבודה הקודמת-קודמת, שגם היא הייתה ניסיון לתקן טעויות בעבודה הקודמת-קודמת-קודמת. כל עבודה חדשה שאני יוצר, למעשה, היא ניסיון לתקן את אלו שבאו לפניה. וגם העבודה הזאת!

עבודת וידאו – 'ריקוד עם'  'שכיבות וישיבות' | חיבור עמוס חץ  ביצוע אורלי גוט, זהבה בורנובסקי, חומי איינבינדר

עמוס חץ כותב: אלו ריקודים שחוברו בשנות השבעים של המאה הקודמת בכתב התנועה אשכול וכמן, ובוצעו בהופעות של 'אנסמבל תנועות'. הריקוד נלמד שוב מהפרטיטורה הכתובה על ידי אורלי גוט, זהבה בורנובסקי וחומי איינבינדר. המעשה מוכר בעולם המוסיקה אך הוא עדיין חדש בעולם הריקוד. גם בריקוד, כמו במוסיקה, הפרטיטורה מטילה על המבצע את המשימה להפיח רוח חיים בכתוב. תהליך הלמידה והפיכתו לביטוי של הרוקד הוא מעשה יצירה.

אורלי, זהבה, חומי כותבות: לפני יותר משלושה עשורים רקדנו את הריקודים 'שכיבות וישיבות' ו'ריקוד עם'. שני הריקודים מושתתים על סדרות זהות המופיעות בתנועות, במצבים ובאיברים שונים. אנו שבות אל המשפטים הנודדים מראש לזרוע מרגל לראש, מישיבה לשכיבה, בין צורה אחת לדומה לה ברצף דומה המשתנה כל העת. מעשה השיחזור הוא מחוות תודה שלנו לעמוס, ולזכרונות הגוף המתנועע.

תכנית ב

חמישי 22/12 בשעה 21:00 – הזירה הבינתחומית, ירושלים

 בית | יוצרת: ענת דניאלי

ביצוע: ענת דניאלי וקימ טייטלבאום

'בית' הוא הפרק השלישי בסדרת התפילות של הפרוייקט 'מקדשים רכים', שבו הגוף הוא מקום הנביעה וההתרחשות של התפילה האנושית, וממנו נע באזורי המודע והתת מודע, למעלה אל הנשגב, אל המדומיין הקיים ו\או המומצא. במסגרת הפרוייקט חוברה כוריאוגרפיה לכל אות לפי צורתה הגרפית כדי לבטא טקסט מילולי, באופן שמערב את הגוף כולו בתנועות הכתיבה. הכוריאוגרפיה יוצרת התפילה תנועתית שהיא גלויה וסודית בו זמנית. כמו מכושפת.

ריקוד בחדרי חדרים | פרויקט משותף

יוצרים-מבצעים: רן בן-דרור, דרור שובל, תמיר פרידריך

מתווה והדרכה: עמוס חץ

מתחילת פסטיבל ריקודי חדר כללתי בו לצד ריקודי סולו, ריקודים שהם פרי מתווה וליווי שלי ביצירת יוצרים-מבצעים. את הפרויקט 'ריקוד בחדרי חדרים' יזמתי באמונה שיוצרים-מבצעים מאירים מבנים חדשים ובביצועם האותנטי, פתוחים להשפעות הדדיות ויוצרים ריקוד משותף. זהו ריקוד שקיבל השראה מתנועתנו במרחב המגורים – בו אנו נעים בין האופקי לאנכי, בהקשבה לתחושות, לרגשות, לדימויים ולמחשבות שחולפים בנו; השמיכה, הכסא, המעיל, העיתון, מודפסים בגופנו ובדימיוננו, והופכים לתנועות, למעשה אמנות – לריקוד.

תכנית ג

שבת 24/12 בשעה 21:00 – הזירה הבינתחומית, ירושלים

כשדיברנו על הכל | שיתוף פעולה של ענת שמגר (תנועה) עם קיקי קרן הוס (סאונד)

מתוך בחירה בחומרים קרובים, בין חמישה רמקולים נוצרת סביבת סאונד משתנה. על הבמה חמישה רמקולים ואישה אחת.  קיקי וענת מביאות תהליך יצירה שמשתמש בשיחה המתמשכת ביניהן לעיסוק בחומרי המדיה כמו ביחסים יומיומיים ולהפך. מקלפות את המדיה מהחומר, את החומר מהמדיה, מחפשות את הגרעין.

מבואות ומבוכים | חיבור וביצוע עמוס חץ

הריקוד בנוי על סדרת 16 צעדים בהן עסק חץ בשנות השבעים, בעוד שסדרת הזרועות בת 12 מצבים, נוצרה בעשור האחרון. צרופן בוזמנית יוצר אקורדים רבים ושונים. גילוי משמעותם לגופו ולדמיונו ראשיתה – מבוך, המשכה הגדלת נוכחותו התנועתית במרחב, בה הוא גדל להיות חלק ממנו – אחדות ניגודים.

מחיר כרטיס: 70 ₪

ירושלים: הזירה הבינתחומית – 21-24 בדצמבר

https://www.roomdancesfestival.com/he/home

מערכת חדשות אפס שתיים מכבדת זכויות יוצרים ועושה את מירב המאמצים לאתר בעלי זכויות בפרסומים ו/או צילומים המגיעים אלינו. אם זיהיתים צילום ו/או כל פרט שיש לכם זכויות בו/בהם, אנא פנו אלינו לבקש לחדול מהשימוש בו/בהם באמצעות כתובת האימייל [email protected]

תגובות:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם:

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *